Chceme vôbec úprimnosť?

Autor: Stanislav Čačko | 18.9.2013 o 23:56 | Karma článku: 7,26 | Prečítané:  207x

Z každej strany počúvame o falošnosti. Ty si falošný, on je falošný, oni sú. Oháňame sa tým ako chceme, aby k nám ľudia boli bezhranične úprimní. Chceme, aby nám povedali čo si myslia do očí, aby o nás nehovorili s každým naokolo, ale s nami. Nechceme faloš.

Veľmi šľachetné od nás, že sa správame ako najväčší moralisti, ale na seba nepozeráme. Vieme vypočítať chyby všetkých. Čo urobili tak či onak. Či sa snažia niečo urobiť alebo sú totálne ticho. Vždy sú defektní. Staviame sa do pozície Boha a súdime, čo je správne a čo nie nehľadiac na životy iných, nehľadiac na to, že ich činy a zmýšľanie môžu byť podnietené niečím o čom nemáme ani potuchy. Vyhlasujeme, že nás môže súdiť len Boh, no pritom my vyslovujeme ortieľ nad každým. Nevieme sa zbaviť predsudkov a riešiť či starať sa v prvom rade o seba. Bijeme sa do pŕs ako bránime pravdu. No aj napriek tomu žijeme dlhé dni a roky v klamstvách čakajúc, že sa niečo zmení. Navyknutí na niekoho alebo niečo čomu slepo a bezhlavo veríme. A ostávame bez názoru. Sme zaslepení. Ale ako povedal Honoré de Balzac, „pravda bolí ale nikdy som netušil ako veľmi môže bolieť toho, kto ju vysloví" ...

Tak veľmi chceme počuť od ľudí pravdu, chceme počuť to čo si myslia. No vo chvíli keď nám to povedia a nie sú to príjemné slová, tak sa bránime. Samozrejme, je to prirodzené. Málokto vie negatívny postoj, tvrdú pripomienku či názor prijať, prehodnotiť, zvážiť spracovať. Konáme emotívne. A čo nastupuje? Hnev, odstupovanie, vzďaľovanie. Je vôbec v dnešných časoch úprimnosť žiadúca? Radšej si žijeme v sladkom opojení s tými, ktorí nás velebia a ospevujú. A tých, ktorí nám chcú pomôcť napomenutím by sme najradšej zhodili, očiernili a udupali. Úprimne. Chceme, či nechceme úprimnosť? A vieme prijať to, čo na nás prekáža druhým? Chceme to zmeniť alebo umlčať ich? Chceme úprimnosť?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?